13 września 2019

Niższy VAT na instalacje fotowoltaiczne

Jeszcze tej jesieni mają zacząć obowiązywać nowe przepisy, dotyczące instalacji fotowoltaicznych. Stawka VAT na panele słonecznie zostanie ujednolicona i wyniesie 8%.

Obecnie klienci mogą otrzymać fakturę z 8-procentowym VAT-em tylko na panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu budynku mieszkalnego. Gdy na domu nie ma wystarczająco miejsca lub z powodu zacienienia panele muszą być umieszczone na budynku gospodarczym albo na ziemi, klienci płacą 23-procentowy podatek VAT.

8% VAT na instalację fotowoltaiczną

Teraz ma się to w końcu zmienić. Posłowie właśnie przegłosowali poprawkę do projektu zmian w ustawie Prawo Ochrony Środowiska oraz ustawie o Inspekcji Handlowej.

Zakłada ona, że VAT w wysokości 8% będzie doliczany do faktury za montaż każdej domowej instalacji fotowoltaicznej. Pod warunkiem, że będzie ona dostarczać prąd do budynków mieszkalnych o powierzchni do 300 m². Nie będzie już jednak miało znaczenia, czy instalacja PV będzie zamontowana na dachu domu, czy budynku gospodarczego albo na ziemi.

Od kiedy niższy VAT na naziemne panele fotowoltaiczne?

Nowe przepisy zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku – prawdopodobnie na przełomie października i listopada. Wcześniej musi zatwierdzić je Senat i podpisać prezydent.

Gdy tylko stawka VAT na panele słoneczne zostanie ujednolicona, znacząco może wzrosnąć liczba osób zainteresowanych montażem instalacji fotowoltaicznych. Jeżeli już teraz zastanawiacie się nad montażem paneli słonecznych, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.